Skip Navigation
 

Dom i ogród

Kotły gazowe ytong

Gdy budujemy dom, poza wyborem odpowiedniej technologii np. bloczki ytong, nie możemy zapomnieć o jego systemie grzewczym. Najczęstszym źródłem ciepła w budynkach są kotły.

Istnieje kilka kryteriów podziału kotłów.

Kotły możemy dzielić ze względu na rodzaj zasilania jaki jest w nich używany:

* kotły gazowe c.o
* kotły na paliwo płynne (np. kotły olejowe)
* kotły na paliwo stałe (np. kotły węglowe)

Piece możemy też podzielić ze względu na ich funkcjonalność:

* kotły jednofunkcyjne
* kotły dwufunkcyjne
Dodatkowym sposobem podziału piecy jest ich podzielenie ze względu na sposób montażu:

* kotły wiszące
* kotły stojące

To jaki rodzaj pieca wybierzemy jest zależne m.in od takich rzeczy jak: wygoda użytkowania, cena samego kotła, cena zasilania, kubatura ogrzewanego mieszkania.

Kotły gazowe są wyjątkowo wygodne w obsłudze, są praktycznie bez obsługowe. Niestety - cena gazu jest wyższa niż cena np. węgla. Patrząc z drugiej strony używając piec węglowy musimy zapewnić miejsce do przechowywania węgla, musimy też pozbywać sie popiołu który wytwarza się podczas spalania węgla. Piec węglowy wymaga niestety nadzoru szybkości palenia się paliwa, który trzeba uzupełniać. W zależności od jego typu musimy to robić minimum 2-3 razy dziennie, a w przypadku nowego typu kotłów raz na kilka dni (posiadają specjalny pojemnik).

Kotły olejowe są stosunkowo rzadko w Polsce używane, głównie ze względu na cenę oleju opałowego. Mając kocioł na olej musimy posiadać odpowiednie zbiorniki na przechowywanie oleju.

 
 
Wspólnota ze Skoczowa - spółdzielnia mieszkaniowa
« powrót|drukuj