Skip Navigation
 

Sport i turystyka

Noclegi Kraków

Nie jest łatwo wytłumaczyć wyjątkowość Krakowa. Wiąże się ona przede wszystkim z niepowtarzalnym w skali całego kraju dziedzictwem kulturowym . Tutaj w roku 1000 założono biskupstwo kościoła rzymsko-katolickiego. Zmieniało się przez wieki oblicze miasta. Tutaj na Wzgórzu Wawelskim powstała rezydencja polskich królów, a zarazem miejsce ich koronacji i nekropolię, bowiem od XI do XVII wieku był Kraków stolicą Polski. Tutaj w 1364 roku powołano do życia Akademię Krakowską.

Sprawdź gdzie najtaniej - noclegi Kraków - apartamenty, hotele, pensjonaty, kempingi.
< W średniowieczu był to bezpieczny, bogaty gród warowny otoczony murami na których piętrzyło się 55 wież ( fragmenty miejskich fortyfikacji zachowały sie do dnia dzisiejszego). W czasach renesansu Kraków był ośrodkiem postępowej myśli i kultury skupiającym wybitnych humanistów, pisarzy, architektów, muzyków. Nawet kilka wieków później, gdy nastał w mieście czas gospodarczej bessy, w okresie modernizmu znalazła tu swoją przystań niemal cała polska elita artystyczna. Co ciekawe, życie miasta koncentrowało się przez wszystkie wieki wokół Rynku, drugiego - po weneckim placu św. Marka - forum Europy. W Krakowie tradycja splata się ze współczesnością na każdym kroku i niemal każdy kamień ma swoją historię. Jej ucieleśnieniem są liczne, pochodzące ze wszystkich epok zabytkowe budowle, których liczbę szacuje się na 6 tysięcy. Ich "ruchome" dopełnienie stanowi ok. 2,5 miliona dzieł sztuki zgromadzonych w krakowskich muzeach, kościołach i archiwach. Dzięki temu niezwykłemu nagromadzeniu dóbr kultury miasto zostało umieszczone na liście 12 obiektów Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO (World Heritage List). Nie sposób opisać w tym miejscu wszystkich turystycznych atrakcji miasta. Pewne jest, że każdy przybysz odkryje tutaj swój własny "magiczny" Kraków. Gdy jedni podążać będą tropem Mikołaja Kopernika, innych zainteresują miejsca związane z Janem Pawłem II. Kogoś zachwycą niepowtarzalne w skali światowej podziemne zakamarki XVII wiecznej kopalni soli w Wieliczce, ktoś inny spędzi być może długie godziny błądząc po zaułkach żydowskiego Kazimierza podczas gdy jeszcze inni staną olśnieni przed ołtarzem Wita Stwosza.

Korzystając ze swego geograficznego położenia, Kraków pragnie być miejscem, w którym spotykają się różne kultury i narody. Pretenduje skutecznie do miana środkowoeuropejskiej metropolii, miasta kultury, sztuki i nauki. W Krakowie ma swoją siedzibę 17 wyższych uczelni. Tutaj mieszka wielu wybitnych przedstawicieli świata polskiej kultury. Długa jest także lista krakowskich imprez festiwalowych. Ich kulminację przyniósł rok 2000, w którym Kraków godnie pełnił nadaną mu przez Radę Ministrów Krajów Unii Europejskiej funkcję Miasta Europejskiej Kultury. Wawel, Bazylika Mariacka, Sukiennice to miejsca, których nie sposób pominąć przy zwiedzaniu Krakowa. Przechadzając się uliczkami Starego Miasta, czy też dawnej dzielnicy żydowskiej - Kazimierza, poznajemy Kraków tętniący życiem w jego rozmaitych odcieniach.
Każde z tych miejsc na swój sposób jest wyjątkowe. Niczym magnes przyciąga ludzi nietypowych, bo przecież to oni tworzą klimat wiecznie żywego miasta, żyjącego w symbiozie z bogatą przeszłością. Aktorzy, malarze, muzycy i poeci nadają mu charakter magicznego miejsca, gdzie każda chwila staje się historią. Żadne słowa nie są wstanie oddać fenomenu Krakowa, łączącego tradycję i nowoczesność, otwartość na ludzi poszukujących chwili wytchnienia od codzienności.

Znajdź najtańsze noclegi w Krakowie
 
 
Nasze pokoje Brenna.
« powrót|drukuj