Skip Navigation
 

Inne

Strefa zastygła w czasie

Po katastrofie w Czarnobylu, która miała miejsce 26 kwietnia 1986 roku, miasto Prypeć (ang Pripyat) jest tzw. miastem duchów. Ewakuacja została zarządzona 27 kwietnia '86 roku. Od tamtej pory nikt tam nie mieszka. Krótko po katastrofie znaleziono zwłoki mężczyzny w podeszłym wieku, który odmówił wyjazdu z miasta. Miasto jak i cała strefa są miejscem wycieczek turystycznych (o ile można to tak nazwać) organizowanych przez specjalne biura podróży.
Sama katastrofa która miała miejsce w reaktorze numer 4była spowodowana wadami konstrukcyjnymi, które wynikły z powodu zaniedbań, oraz dążenia do szybkiego uruchomienia go. Na przykład dach reaktora miał być wykonany z materiałów niepalnych, jednak nie było ich w magazynach i użyto palnego materiału.
Rozmiary tragedii nie byłyby tak duże, gdyby nie sposób walki z pożarem. Władze nie potrafiły odpowiednio ugasić pożaru we wnętrzu reaktora.
Cała katastrofa spowodowana jest brakiem kompetencji jednego człowieka, który był odpowiedzialny za przeprowadzenie testu zachowania reaktora na wyłączonym zasilaniu.
 
 
Pensjonaty Brenna
« powrót|drukuj